C.E. 2013: LARISA IORDACHE, ARGINT SI IN FINALA DE LA SARITURI

MOSCOVA, 21 aprilie 2013 (Corespondenta speciala de la EMANUEL FANTANEANU).
Cea de a doua finala a zilei in concursul pe aparate a fost rezervata fetelor, care si-au disputat intaietatea la sarituri, cu mari emotii pentru noi, avand in vedere ca in competitie se afla si Larisa Iordache, intre favoritele la podium. Si, in ceea ce o priveste, totodata si spre bucuria si satisfactia celor ce iubesc gimnastica noastra feminina, LARISA IORDACHE a intrat in posesia celei de a doua medalii, tot de argint, la fel ca in finala de la individual compus,  din ziua precedenta.
N-a fost usor, pentru ca fieare dintre gimnastele care si-au afirmat in calificari aspiratiile la medalie au fost la fel de hotarate in a-si demonstra valoarea si in finala. N-a facut exceptie nici Larisa Iodache, care a prezentat doua sarituri bine cotate. Pentru prima oara cu doua sarituri din grupe diferite la o competitie de astfel de amploare, Larisa Iordache a executat mai intâi un Iurcenko cu 720 grade şi dificultate 5,8, a doua saritura fiind, din 5,2, un Tsukahara cu 360 grade, notat destul de drastic fata de acuratetea executiei. Pentru cea dintai a primit 14.900 (D.5.800 / E. 9.100), iar la cea de a doua a fost notata cu 14.033 (5.200 / 8,333), ceea ce i-a adus un total de 14.466. Intrata a treia in competitie, Larisa Iordache a asteptat, apoi, cu emotie si evolutiile celorlalte gimnaste, cu deosebire Giulia Steingruber (Elvetia) –  lidera dupa calificari, gimnasta care este printre cele mai bune din lume la acest aparat -, Noel van Klaveren – pe 3 in calificari -, si Maria Paseka – pe treapta a doua a “podiumului” calificarilor.  Giulia Steingruber a fost la inaltimea asteptarilor, cu o prima saritura care a facut, in cele din urma, diferenta, ea avand la general 14.750 (15.300 / 14.200). Olandeza Noel van Klaveren, cu un total de 14.466 (14.900 / 14.033), o egaleaza pe Larisa, pentru ca Maia Paseka sa rateze aterizarea la ambele sarituri si sa incheie intrecerea pe locul 7.

Asa dar, o noua medalie pentru sportiva noastra, care se afla deja cu gandul la finalele de duminica, barna si sol, cu dorinta de a-si inscrie in palmaresul actualei editii si un aur continental.
–       Cum a fost?
–       Ce pot spune?! A fost bine, dar se putea si mai bine… Eu imi doream sa devin campioana. Sa iau aurul. A fost argit. Nu e usor sa ajnngi aici. Fiecare concurs este altfel, fiecare incearca sa castige, si invinge cel mai bun.
–       Cand ai coborat de pe podium ce ti-a spus antrenorul Octaian Bellu?
–       Ca a fost bine, dar trebuie muncit mai mult, sa am doua sarituri cu o nota de plecare mai mare, daca vreau sa devin campioana la acest aparat.
–       Doua medalii de argint…
–       Sper ca maine sa fie si aur.
–       Succes!

Pana la a incheia aceste randuri, s-a terminat si finala de cal, as spune cu o surpriza, marele campion, indiscutabil favoritul numarul 1 al acestui aparat, ungurul Kristian Berki a ratat aurul, cu 15.333, ramanand la 0.067 in urma britanicului Daniel Keatings (15.600), mai bun la executie, bronzul revenind unui alt gymnast britanix, Max Whitlock (15.500). Si, vazandu-l pe Bercki pe treapta a doua a podiumului, mi-am adus amnite de ceea ce mi-a spus  Larisa dupa finala de la sarituri: “Fiecare concurs este altfel, niciodata nu este cum iti doresti…”. La paralele, 1. Aliya Mustafina (Rusia) 15.300, 2. Jona Adlerteg (Suedia) 14.633, 3. Maria Paseka (Rusia) 14.400.
Maine, ceade a 5-a editie a Campionatelor Euopene Individuale de gimastia artistica se incheie, in program, de la ora 12.30 (ora Bucurestiului si in transmisia TVR), cu finalele masculine la sol, paralele si bara si cele feminine, la sol si barna, in concurs aflandu-se si Flavius Koczi, Andrei V. Mnteanu, Larisa Iordache si Diana Bulimar.

Pentru alte amanunte, click aici: Rezultate – feminin – finala sarituri, Rezultate – masculin finala cal, Rezultate – masculin – finala inele