Europene 2019 – Rezultate calificări masculin

Szczecin, POL, 11 aprilie 2019 – Locul 20 ocupat de Robert Ghiuzan la sărituri este cea mai bună clasare a gimnasticii masculine românești la Europenele de artistică de la Szczecin, din Polonia. Delegația masculină nu a reușit să se califice în finale, la individual compus sau pe aparate, ratând totodată și calificarea la Jocurile Europene de la Minsk.

Ieri, la Szczecin a debutat oficial cea de-a 8-a ediție a Campionatelor Europene de gimnastică artistică, cu concursul masculin de calificare. România a fost reprezentată în competiție de Marian Drăgulescu, Andrei Muntean, Cristian Bățagă, Robert Ghiuzan și Roland Modoianu.

Roland Modoianu a fost singurul reprezentat al României care a concurat pe toate cele șase aparate, el încercând o clasare între primii 18 la individual compus, rezultat care ar fi adus României și calificarea pentru Jocurile Europene de la Minsk, competiție organizată în perioada 21 iunie – 01 iulie. Roland a terminat concursul de calificare pe poziția a 67-a, cu un total de 70.630 puncte (10.36/4,10 la sol, 11.06/4,9 la cal cu mânere, 13.03/5,30 la inele, 13,46/4,80 la sărituri, 12,06/4,80 la paralele și 10,63/3,40 la bară fixă).

Marian Drăgulescu a obținut cea mai mare notă dintre români, la sărituri, pentru prima execuție – 14.60/5.60 (chiar săritura care îi poartă numele), însă o eroare la cea de-a doua săritură, 13.30/5.40, l-a scos din lupta pentru finala la acest aparat, terminând pe locul 22, cu media 13.95. Marian a mai evoluat la sol, aparat la care s-a clasat pe 26, cu 13.93/6.20.

Robert Ghiuzan a reușit cea mai bună clasare, locul 20 la sărituri, cu media 13,96 (14,23/5.20 & 13,70/4,80), în timp ce la sol, celălalt aparat la care a concurat, a terminat pe locul 79, cu 12.86/5.50.

Cristian Bățagă a concurat la cal cu mânere, unde a terminat pe locul 50 – 12.36/5.40, și la bară fixă, unde s-a clasat pe locul 69 cu 12.433/5.0.

Andrei Muntean a evoluat la aceste Europene la un singur aparat, la sol, el fiind încă în proces de recuperare după intervențiile chirugicale de la umeri. S-a clasat pe locul 63, cu 13,200/5.60.