GIMNASTELE NOASTRE LA CONCURSURI INTERNAŢIONALE

O perioadă activă a gimnastelor, prin prezența la startul unor competiții internationale, concursuri utile, având în vedere tintele propuse pentru fiecare în viitorul apropiat sau mai îndepărtat.  Au fost participările la Osijek, la Campionatele (A1) ale Franței și Bundesliga Germaniei, pentru ca în prim-plan să se afle a 30-a ediţie a Gym-Festival Trnava (Slovacia), programată în 3-4 iunie.

4 GIMNASTE la a 30-a ediţie a GYM – FESTIVAL, Trnava 2017

Sub egida Federaţiei Slovace de Gimnastică şi în organizarea Clubului de gimnastică Slavia din Trnava, va avea loc cea de a 30-a ediţie a Gym-Festival, competiţie de tradiţie, deschisă junioarelor şi senioarelor. La actuala ediţie vor lua parte şi gimnastele noastre Carmen Ghiciuc, Andreea Anghelescu, Roxana Mihai şi Carmen Glăvan, abia scăpate de “povara” junioratului pentru a intra în concursul senioarelor.
Întrecerile vor avea loc în Sala Sporturilor din localitate după următorul program (ora locală):
Sâmbătă, 3 iunie 2017
14.30 – 16.30 Campionatele Open ale Slovaciei (junioare)
18.00 – 20.00 Campionatele Open ale Slovaciei (senioare)
Duminică, 4 iunie 2017
09.30 – 12.30 Finale aparate (senioare şi junioare)

IOANA CRIŞAN şi MARIA HOLBURĂ la Osijek

Cea de a doua etapă din FIG World Challenge Cup a avut loc la Osijek (Croaţia), în perioada 20-21 mai 2017, gimnaşti şi gimnaste din 13 ţări urcând pe podiumurile competiţiei. La concurs au fost prezente şi foarte tinerele noastre gimnaste Ioana Crişan şi Maria Holbură, care, în general, au reuşit să facă faţă exigenţelor concursului, Ioana Crişan calificându-se în trei finale (paralele, bârnă, sol), în timp ce Maria Holbură s-a aflat şi ea între cele mai bune 8 la paralele. La concurs au luat peste 200 de gimnaşti şi gimnaste din 31 de ţări, între care numeroşi campioni şi medaliaţi ai marilor competiţii, concursul fiind unul pe aparate. Ioana Crişan a fost la un pas de podium la bârnă, terminând pe locul 4 (5.2 / 12.633), a ocupat locul 7 la sol (4.9 / 12.467) şi 6 la paralele (4.6 / 12.433), în timp ce Maria Holbură a fost pe 8 la paralele (4.0 / 11.633). Concursiul a fost dominat de gimnaştii şi gimnastele din Brazilia şi Rusia.

LARISA IORDACHE la Campionatele Naţionale ale Franţei (A1)

În localitatea franceză Oyonnax, localitatea aflată în Departamentul Auvergne-Rhône-Alpes, din estul Franţei, a avut loc Campionatul Naţional pe Echipe (A1), primele două formaţii urmând a se califica în Top 12. Competiţia feminină a fost fără surprize, cu formaţia Gym Concordia întărită prin prezenţa Larisei Iordache, care a fost de departe cea mai bună. Echipa, care se află în Categoria Naţională A1, a obţinut titlul cu 218.695, graţie punctajului realizat de Larisa Iordache. Ea a efectuat toate aparatele, având un total de 60.466 (14.800 / 15.833 / 15.633 / 14.200), cu cele mai bune rezultate la paralele şi bârnă. În formaţia Schiltigheim – Gym Concordia  au mai evoluat Polina Federova, Juliette Ferandel, Anaïs Gerbron şi Jade Baudet! Calificarea în Top 12 au obţinut-o şi fetele de la Kingersheim, cu 214.328, situate pe poziţia secundă.

LAURA JURCA în  Liga secundă din Bundesliga

În localitatea bavareză Waging am See au avut loc întrecerile din cadrul Bundesligii germane de gimnastică, pe diverse categorii. Laura Jurca a evoluat în Liga secundă, în echipa LZ Ulm, alături de Annika Göttler, Jannika Greber, Annika Drechsler, Elisa Gräßler, Clarissa Metzler și Annika Joriza Kühner sunt utilizate din ce în ce. La fel ca anul trecut, Laura Jurca s-a alăturat echipei din Ulm, terminând pe locul 16 la individual compus, cu 38.200, evoluând doar pe trei aparate: 13.150 (sărituri), 12.850 (paralele), 12.200 (bârnă), în timp ce formaţia sa a ocupat poziţia secundă, cu 181.400 (49.250 – 43.600 – 44.150 – 44.400), după Dresdner 183.900 (50.600 – 44.100 – 40.100 – 49.100)